۱۸ یوزپلنگ ایرانی در پارک ملی توران شناسنامه دارند

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم؛ امیر عبدوس, سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان گفت: 18 فرد یوزپلنگ در پارک ملی توران شناسنامه دارند و از چند فرد یوزپلنگ دیگر هم عکس‌برداری شده است اما عکس‌برداری‌ها واضح نبوده و به همین علت برای این یوزها شناسنامه ثبت نشده است.

وی تصادفات جاده‌ای را یکی از عوامل تلفات جمعیت یوز ایرانی دانست و ادامه داد: در راستای جلوگیری از تصادفات جاده‌ای در محور شاهرود _ سبزوار سرعت مجاز را به 80 کیلومتر در ساعت کاهش داده‌ایم, در سرتاسر مسیر تابلوهای هشدار نصب کردیم و قسمت‌هایی از مسیر نیز فنس‌کشی شده است. 

شهاب‌الدین منتظمی, مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست, در رابطه با برنامه سازمان محیط زیست برای حفظ این گونه ارزشمند گفت: اولویت سازمان حفظ اکوسیستم زیستگاه یوز ایرانی است. به این معنی که علاوه بر جمعیت یوز, شرایط امن در زیستگاه آن و جانورانی که طعمه این گربه‌سان هستند نیز تامین شود.

در گذشته جمعیت یوزپلنگ ایرانی در یزد, خراسان شمالی, خراسان جنوبی, اصفهان و کرمان نیز دیده می‌شد اما به نظر می‌رسد که در حال حاضر تنها پارک ملی توران در شهرستان شاهرود از این گونه با ارزش حیات وحش ایران میزبانی می‌کند.

پارک ملی توران شرق استان سمنان و در 250 کیلومتری جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان واقع شده است و با مساحت 1,470,640 هکتار بزرگترین ذخیره‌گاه زیست کره در ایران است.

یوزپلنگ‌های نگهداری شده در اسارت توانایی بازگشت به طبیعت را ندارند!
شفاف‌سازی در رابطه با تعداد یوزپلنگ‌ها در کشور

۱۸ یوزپلنگ ایرانی در پارک ملی توران شناسنامه دارند