برای تعمیق روابط پارلمانی جمهوری آذربایجان و ایران تلاش خواهیم کرد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، غفاراوا شامگاه چهارشنبه در دیدار حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و هیات همراه افزود : مجالس ایران و جمهوری آذربایجان می توانند نقش موثری در  توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور داشته باشند . 

وی سفر وزیر امور خارجه ایران به باکو را برای آینده روابط دو کشور مهم توصیف کرد و با اشاره به مشترکات تاریخی، دینی، فرهنگی دو کشور خاطر نشان کرد: ایران از اولین کشورهای بود که در سال ۱۹۹۱ استقلال ملی جمهوری آذربایجان را به رسمیت شناخت و با کشورمان روابط دیپلماتیک برقرار کرد . 

رییس مجلس ملی آذربایجان نقش سران جمهوری آذربایجان و ایران در بسط روابط فی‌مابین را مهم خواند و با اشاره  به این که حیدر علی آف رییس جمهوری فقید جمهوری آذربایجان تلاش های زیادی در تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران داشت، گفت: این سیاست در حال حاضر از سوی الهام علی آف با موفقیت ادامه دارد.

وی سفرهای متعدد مقامات جمهوری آذربایجان و ایران و نیز اسناد زیادی امضا شده میان دو کشور شامل توسعه همکاری در حوزه های اقتصادی مختلف را نشانه سطح بالای روابط فی‌مابین خواند .

به گفته غفاراوا، با وجود ادامه نزدیک به دو سال همه گیری کرونا، روابط اقتصادی در این مدت گذشته هرگز قطع نشده است .

رییس مجلس ملی آذربایجان در بخشی از سخنان خود با اشاره به روابط بین پارلمانی دو کشور یادآور شد: در حال حاضر گروه دوستی پارلمانی ایران و جمهوری آذربایجان در مجلس این کشور فعال است . 

غفاراوا در خصوص سفر خود به تهران برای شرکت در مراسم تحلیف سید ابراهیم رییسی خاطر نشان کرد: در این سفر در دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی از وی و نیز اعضای گروه دوستی بین پارلمانی ایران را برای سفر به جمهوری آذربایجان دعوت کرده است که امیدواریم این سفر هر چه زودتر تحقق یابد . 

وی همچنین حمایت نمایندگان پارلمان ایران و جمهوری آذربایجان از موضع کشورهای یک دیگر در سطح بین المللی قابل تقدیر و مهم خواند . 

وزیر امور خارجه ایران نیز در این دیدار پیام سلام رییس مجلس شورای اسلامی را به رییس مجلس ملی آذربایجان ابلاغ کرد .

عبداللهیان دیدار اخیر روسای جمهوری آذربایجان و ایران در عشق آباد را برای تعمیق روابط دو کشور و نیز رفع برخی سو تفاهمات موجود مهم دانست . 

 وی با اشاره به توافق سواپ گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق خاک ایران در دیدار روسای جمهوری دو کشور در عشق آباد، گفت: از اول ژانویه سال آینده انتقال گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق ایران آغاز می شود . 

وی گفت: ما مصمم هستیم در همه حوزه ها همکاریهای خود را سرعت و  تعاملات فی‌مابین در حوزه های مختلف را تقویت کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در این زمینه نیاز به حمایت های پارلمانی داریم و پارلمان‌های دو کشور می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.

وی همچنین آمادگی ایران برای حضور فعال در بازسازی سرزمینهای آزاد شده جمهوری آذربایجان را اعلام کرد.

https://dailybulletin.ir/23/12/2021/%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%b9%d9%85%db%8c%d9%82-%d8%b1%d9%88%d8%a7%d8%a8%d8%b7-%d9%be%d8%a7%d8%b1%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a2%d8%b0%d8%b1%d8%a8/