ثبات و پایداری هر توافقی منوط به اخذ تضمین و راستی‌آزمایی است

خبرگزاری ایرنا :

مصطفی خوش‌چشم در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار کرد: برجام، پایه گفت وگوهای وین است و نمی‌توان در متن آن تغییری ایجاد کرد. آنچه در گفت وگوهای وین باید به شکلی جلوی آن گرفته شود که کار بسیار سختی است، این است که از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام به عنوان یک حربه استفاده کنیم تا راه گریز مجدد آمریکا و کشورهای غربی را ببندیم.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: خروج آمریکا از توافق هسته ای، ضربات زیادی به اقتصاد کشور وارد کرد علاوه براین سرعت پیشرفت صنایع و علوم هسته‌ای کند شد و ده‌ها و شاید صدها میلیارد دلار خسارت اقتصادی به کشور وارد شد.

وی تصریح کرد: اگر در همان ابتدا به موضوع خروج احتمالی آمریکا از برجام فکر می‌شد و راهبرد کلان کشور از پیش دیده می‌شد، که برجام فقط گام اول از گام‌های بعدی آمریکا است و آمریکا قطعا از برجام خارج می‌شود تا ما را به سمت سایر گام‌ها سوق دهد، نوشتن متن این توافقنامه با درایت بیشتری صورت می‌گرفت.

خوش چشم اضافه کرد: اگر تذکرات رهبر معظم انقلاب مبنی بر پرهیز از عجله و خوش‌بینی مفرط و اعتماد به طرف مقابل رعایت می‌شد، قراردادی هوشمندانه نوشته می‌شد. امروز هم اگر قرار است توافقی صورت گیرد، باید توافقی خوب برای جامعه ایران باشد.

این کارشناس مسائل بین الملل یادآورشد: شعار آمریکایی‌ها در آن زمان این بود که توافق نکردن بهتر از توافق بد است اما همان زمان در تهران متاسفانه شعار این بود که هر توافقی بهتر از توافق نکردن است. این نوع نگاه که هر توافقی بهتر از توافق نکردن است، موجب وارد آمدن خسارات بی‌شمار به کشور شد.

وی با بیان اینکه توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با نگاه رای آوردن و وزن‌کشی در میان رقابت‌های جناحی و با عجله، خوشبینی و اصرار بیش از حد نوشته شد، گفت: اگر به جای توجه به داخل و رقابت‌های جناحی، نگاه ما به طرف خارجی و احتمالات موجود درخصوص سناریوهای ممکن و انگیزه‌های آمریکا از این توافق بود قطعاً کار جامع و بهتری سر و سامان داده می‌شد.

کارشناس مسائل هسته‌ای بیان کرد: البته اکنون در مقایسه با آن زمان و با توجه به روشن شدن ماهیت آمریکا برای مردم، فضا کاملا تغییر کرده و مردم دچار هیجان و عوام‌فریبی نمی‌شوند و به دنبال توافق خوب هستند و به همین دلیل امروز شعار مطرح این است که توافق خوب تنها توافقی است که باید انجام شود.

خوش‌چشم  با تاکید بر لزوم اخذ تضمین از آمریکا اظهار کرد: همه می‌دانند که آمریکایی‌ها هدفشان برجام نیست. هدف آنها برجام‌های هسته‌ای، منطقه‌ای، موشکی، حقوق بشر و تضمین امنیت رژیم ‌صهیونیستی به بیان آقای بایدن است. اگر اوباما این موضوعات را پنهان می‌کرد، بایدن رسماً در CNN مانیفست کاری‌اش در شب انتخابات درباره ایران را اعلام کرد و الان هم به دنبال همین نوع نگاه است.

این تحلیلگر ارشد مسائل آمریکا اضافه کرد: چنانچه تضمین‌های عملی و حقوقی گرفته نشود که هزینه‌های خروج مجدد آمریکا از برجام را برای این کشور بالا ببرد، دچار خسرانی به مراتب بزرگتر از برجام خواهیم شد و اقتصاد ایران به گروگان طرف آمریکایی خواهد رفت و دیگر به سادگی نمی‌توانیم خودمان را از گروگان آمریکا رها کنیم.

خوش‌چشم خاطرنشان کرد: البته اخذ تضمین از آمریکا فقط نگاه ما نیست، حتی شرکت‌ها و بنگاه‌های خارجی هم حرفشان این است، در صورتی که از آمریکا تضمین عملی محکم برای عدم خروج از برجام نگیرید، برجام احیا بشود یا نشود به ایران باز نمی‌گردیم زیرا می‌دانیم که آمریکایی‌ها به سرعت از برجام خارج می‌شوند و مسئولیت‌پذیر نیستند.

وی با بیان اینکه ثبات و پایداری توافق خوب به پیش بینی تضمین و امکان راستی‌آزمایی درآن است، گفت: توافق خوب حاصل اهرم‌های فشار و چانه‌زنی و هنر مذاکراتی در حوزه سیاست خارجه است اما ثبات و پایداری چنین توافقی وابسته به راستی‌آزمایی و تضمین است.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل درباره اینکه دولت سیزدهم تاکنون مذاکرات را چگونه پیش برده است، گفت: تا اینجا که در ابتدای کار قرار داریم، علیرغم نقدهای کارشناسی که شاید نسبت به نقشه راه و راهبرد کلان داشته باشم، در میز مذاکره کار خوب پیش رفته است.

خوش‌چشم عنوان کرد: ابتکارعمل برآمده از تیزهوشی و ذکاوت «علی باقری کنی» مذاکره ‌کننده ارشد و تیم کارشناسی و مشاورین او موجب شده طرف غربی اسیر عملگرایی ایران شده و مجبور شود در چارچوب سناریوی تعیین شده ایران بازی کند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ابتکار عمل در دست جمهوری اسلامی است به این معنا که طرف غربی مجبور شد پای میز مذاکره‌ای بنشیند که روی پیش‌نویس‌های ارائه شده ایران گفت وگو شود.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: یکی از مقامات ارشد اروپا بعد از ارائه پیش نویس ایران گفت که این پیش‌نویس سرسختانه اما عملگرایانه است و می‌توان بر پایه آن به گفت وگوهای چالشی پرداخت، ساعاتی بعد بلینکن مصاحبه‌ای انجام داد و موجب توقف مذاکرات شد تا به زعم خود تشتت ایجاد شده در نگاه طرف غربی را برطرف کند چرا که برخی از اروپایی‌ها می‌خواستند کار را ادامه دهند اما آمریکا نمی‌خواست این کار ادامه پیدا کند.

خوش‌چشم خاطرنشان کرد:‌ بلینکن گفته بود طرف ایرانی باید انعطاف نشان دهد. اما بعد از چند روز استقامت قاطعیت تیم ایران، اکنون تیم‌های مذاکره‌کننده در حال گفت وگو هستند در حالی که پیش‌نویس‌های طرف ایرانی همان پیش‌نویس‌های هفته قبل است و در مذاکرات در حال بحث و بررسی است.

وی اظهار کرد: طرف ایرانی در نخستین راند این نبرد توانست با حرکتی غافلگیرانه ابتکار عمل را در دست گرفته و دست بالا را داشته باشد. اینکه در ادامه بازی و در چانه‌زنی‌هایی که صورت می‌گیرد چه کسی بیشتر گل خواهد زد، بحث دیگری است. اما ما اکنون طرف مقابل را وادار کردیم در زمین ما و در چارچوب بازی که قواعد آن را ما تعیین کردیم بازی کند و این اتفاق حاصل ابتکارعمل و تیزهوشی تیم مذاکره کننده و کارشناسان ما به رهبری باقری کنی است.

ثبات و پایداری هر توافقی منوط به اخذ تضمین و راستی‌آزمایی است