جوانمردی و پایبندی به اعتقادات مهمترین معیار ورزش پهلوانی و زورخانه ای

خبرگزاری ایسنا

حجت الاسلام و المسلمین مطیعی ، در چهارمین روز از هفته ترویج فرهنگ پهلوانی در دیدار با ورزشکاران و پیشکسوتان ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای این شهرستان اظهار کرد: باید روزبه‌روز شاهد اشاعه فرهنگ پهلوانی که برگرفته از منشأ امام علی (ع) است در بین آحاد جامعه باشیم.

وی افزود: ورزش باستانی نماد مروت و جوانمردانی است و در این ورزش توجه به ارزش‌ها و اعتقادات، احترام به بزرگان و ادب و جوانمردی و انسان‌دوستی به‌خوبی مشاهده می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با تأکید بر اینکه هرچقدر به ورزش پهلوانی بها داده شود و هزینه شود اسراف نیست گفت: با گسترش و ترویج ورزش پهلوانی ورزشکاران با شخصیت و منش امام علی علیه‌السلام آشنا شده و ولایت مداری را در سرلوحه کار خود قرار خواهند داد.

حجت الاسلام و المسلمین مطیعی افزود: باید به طریقی پیش برویم که پیشکسوتان این عرصه جوانان و نوجوانان رو وارد این عرصه کرده و بتوانیم که جوانان را برای نسل های آینده آماده کنیم .

رئیس هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سمنان نیز گفت: با ترویج ورزش پهلوانی می‌توانیم گام‌های مؤثری در ریشه‌کنی تهاجم فرهنگی در جامعه برداریم.

سلیمان دهرویه با اشاره به اینکه ۱۷ شوال سالروز پیروزی تاریخی حضرت علی علیه السلام و عمربن عبدود در جنگ خندق بود که منجر به پیروزی لشکر اسلام بر لشکر کفر گردید به همین خاطر به مناسبت این روز در تقویم رسمی کشور هفته ترویج فرهنگ و زورخانه ای نامگذاری شده است .

وی افزود : با گسترش و ترویج فرهنگ پهلوانی و فرهنگ‌سازی برای جذب نوجوانان و جوانان به این رشته ورزشی ورزشکاران با شخصیت و منش امام علی بیش‌ازپیش آشنا خواهند شد.

رئیس هییت ورزش پهلوانی و زورخانه ای شهرستان سمنان گفت: در ورزشی که با نام علی (ع) شروع می‌شود ورزشکاران در مسیر ادب و جوانمردی قرارگرفته و اگر تأثیرات اخلاقی، ارزشی و تربیتی ورزش باستانی در جامعه بویژه در نسل جوان نهادینه شود تهاجمات فرهنگی ریشه‌کن خواهد شد.

 دهرویه افزود : امام علی (ع) تنها با فتح خیبر اسوه و الگو نیست بلکه اخلاق، ادب، جوانمردی، ایثار و ازخودگذشتگی امام علی علیه‌السلام است که این شخصیت گران‌سنگ را به‌عنوان چهره‌ای بی‌مثال معرفی کرده و به عبارتی قدرت در کنار اخلاق ورزشکار را به تکامل می‌رساند.

وی با بیان اینکه جامعه سالم دارای حرکت و پویایی است خاطرنشان کرد: داشتن جامعه سالم بدون ترویج ورزش در جامعه مهیا نشده و این امر در ورزش پهلوانی بهتر نمود پیدا می‌کند.

دهرویه با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ ورزش یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از بسیاری معضلات اجتماعی است گفت: با فراهم شدن بسترهای لازم برای ایجاد نشاط و شادی در جامعه می‌توان اوقات مناسبی برای جوانان فراهم کرد.

رئیس هیئت ورزشی پهلوانی و زورخانه‌ای شهرستان سمنان افزود: نام امام علی علیه‌السلام تمام داشته‌های زورخانه‌ها بوده و این نوای مرشد است که برای نام علی (ع) ضرب می‌گیرد و به نماد مروت و جوانمردی ادای احترام می‌کند.

وی یکی از مزیت‌ها و ویژگی‌های ورزش پهلوانی را احترام به پیشکسوتان و رعایت آداب اخلاقی و رفتاری آن عنوان کرد و با تأکید بر اینکه زورخانه دانشگاه انسان شدن و انسان ماندن است اظهار داشت: امروزه آنقدر حاشیه‌ها و جنجال‌ها در گوشه و کنار دنیا ورزش به چشم می‌خورد که دیگر نمی‌توانیم آن چهره دل‌نشین و واقعی ورزش را مشاهده کنیم اما یکی از آن مکان‌هایی که بکر باقی‌مانده و ورزش می‌تواند به ماهیت وجودی خود افتخار کند گود زورخانه است.

 

جوانمردی و پایبندی به اعتقادات مهمترین معیار ورزش پهلوانی و زورخانه ای